Imieniny: Justyny i Damiana
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  WWWIZYTÓWKI
Proma - Studio Reklamy Wizualnej i technik internetowych.

Tanie Pogotowie Komputerowe

Opieka kardiologiczna przez telefon 24h

Zamów Wwwizytówkę....

  ZDJĘCIA Z NASZEJ GALERII
Zobacz inne fotografie ->
Przemysław Zaboklicki, radny ...

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. BUDECO FiguryFiguryFiguryFigury 6200
2. Teo KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 3311
3. magiczna_dziupla KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 2000
4. Fox KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 1060
5. ArtiW Nowoprzybyli 702
6. zbyszek Nowoprzybyli 700
7. Krzysztofs Nowoprzybyli 510
8. gajos Nowoprzybyli 505
9. vegul Nowoprzybyli 502
10. Janusz Nowoprzybyli 382


Więcej...

  WYWIAD Z BURMISTRZEM WAWRA DARIUSZEM GODLEWSKIM
Wysłano dnia 27-12-2003 o godz. 18:43:11 przez naczelny
Powiedział Pan, że nie jest organem wykonawczym, lecz rzecznikiem mieszkańców. Co chce Pan przez to powiedzieć?

– Po prostu moja moc sprawcza jest bardzo ograniczona. Teraz nie dysponuję większością narzędzi, jakie burmistrz ma w swym ręku. Nie mogę nikomu nic kazać. Sam nie wydaję żadnych decyzji administracyjnych. Nie mogę nikogo z pracowników ukarać ani nagrodzić. Wynika to z likwidacji gminy, jaką był do zeszłego roku Wawer, a także z centralizacji wprowadzonej zarządzeniami prezydenta Kaczyńskiego. To on jest dziś organem wykonawczym we wszystkich sprawach w Warszawie. Udziela wprawdzie upoważnień do wykonywania określonych czynności przez inne osoby (udzielił ich w całej Warszawie ok. 6000, a w samym Wawrze ok. 300), ale ostatecznym decydentem pozostaje ciągle on sam. Podobnie Rada Dzielnicy nie jest dziś organem stanowiącym, gdyż jedyne uprawnienia, jakie posiada, to powołanie i odwołanie swego zarządu i raz do roku zaopiniowanie projektu budżetu. To jest norma działania wszystkich dzielnic w Warszawie.Czym w takim razie są władze Wawra?

– Przede wszystkim pozostajemy niezależnym głosem, wyrażającym opinie mieszkańców. Nie czekamy na instrukcje z "góry", tylko przekazujemy to, co jest ważne dla Wawra. Podejmujemy liczne inicjatywy i próbujemy je w różny sposób załatwiać. Sposobów działania nie będę zdradzał, gdyż w większości nie możemy działać wprost. O niektórych załatwionych przez nas sprawach nie chcę mówić, aby nie zdekonspirować kanałów, jakimi je załatwiam. Dziś, po 8 miesiącach pracy, nie liczę na jakąkolwiek odpowiedź od p. Kaczyńskiego, teoretycznie mojego przełożonego służbowego. Nigdy nie poświęcił mi nawet 5 minut na rozmowę. Napisałem do niego z 50 listów. Nie dostałem żadnej odpowiedzi. Ale zdaję sobie sprawę, że jednak ktoś, być może nawet on sam, te listy czyta, bo obserwuję reakcje.

Czy w takiej sytuacji udało się coś zrobić w dzielnicy?

– Zaczęliśmy od tego, że wystąpiliśmy do Rady Warszawy z bilansem niezbędnych potrzeb, nieuwzględnionych do tej pory w budżecie miasta. Po naszych wystąpieniach, późno, bo dopiero w czerwcu, prezydent wprowadził do budżetu remonty szkół. W sporej części udało się je zrealizować. Wykorzystaliśmy w pełni pieniądze, jakie dostaliśmy (dopiero w lipcu) na akcję dożywiania dzieci i akcję lato. Uruchomiliśmy, jako jedyna dzielnica, samorządy osiedlowe. Zrealizowaliśmy szereg imprez sportowo-kulturalnych w zakresie znacznie większym niż w zeszłym roku. Zanegowaliśmy wysokość podatków na przyszły rok – uchwała Rady Warszawy określa wprawdzie stawki wyższe, niż proponowaliśmy, ale zatrzymaliśmy 66% proponowanej przez p. Kaczyńskiego podwyżki. Upominamy się o niższe opłaty dla naszych bazarów. Uruchamiamy program budowy ścieżek rowerowych oraz budowy obiektów sportowych przy szkołach. Pomagamy ZDiM w przygotowywaniu inwestycji na ulicach, którymi oni zarządzają. Załatwiliśmy darowiznę dwóch budynków po hotelach pracowniczych na mieszkania komunalne. Dbamy o szkoły i nauczycieli. Jedyne odznaczenia dla nauczycieli w tym roku w Warszawie otrzymali z MENiS nasi pracownicy. Wystąpiliśmy także o wznowienie funkcjonowania systemu wspomagania inicjatyw społecznych.
Interweniujemy także we wszystkich indywidualnych i zbiorowych sprawach, z jakimi mieszkańcy do nas przychodzą, a jest ich, niestety, bardzo dużo.

A jak jest z inwestycjami?

– Powoli uruchamiamy inwestycje dzielnicowe, choć przyznaję, że idzie to jak po grudzie. Biorąc jednak pod uwagę, że pozwolenia na budowę, przygotowanie działek i organizację przetargów wykonują dla nas delegatury biur p. Kaczyńskiego, to wynik jest niezły. Wystąpiliśmy jako jedyna dzielnica, mimo niepisanego zakazu, o przedłużenie terminu realizacji zadań, co może uchronić dzielnicę przed utratą środków na koniec roku.

Skoro nieuregulowany stan kompetencyjny utrudnia działania, czy robicie coś, by zmienić swoją sytuację?

– Cały czas naciskamy na rozpatrzenie przez Radę Warszawy projektów uchwał kompetencyjnych, jakie już w czerwcu złożyliśmy. Może to unormować sytuację i dać choć minimalną decentralizację. Lobbujemy za zmianą ustawy warszawskiej, bo nieprecyzyjne zapisy tej ustawy niszczą samorząd.

Jak Pan postrzega możliwości dalszych działań dzielnicy?

– Zasadą jest to, że władze Wawra, jeśli tylko jest cień podstawy prawnej funkcjonowania, załatwiają sprawy na dole. Zdajemy sobie mimo to sprawę z tego, że w tym modelu funkcjonowania nasza efektywność spada do 10% w stosunku do normalnego, standardowego samorządu. Spraw, które stoją przed nami, jest bardzo dużo. O wiele już zaczęliśmy występować. Jedno jest pewne: wcześniej czy później będziemy starali się je załatwić. Po to tu jesteśmy.

Dziękuję za rozmowę. 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Bezpieczeństwo, policja, napady, rozboje
· Napisane przez naczelny


Najczęściej czytany artykuł o Bezpieczeństwo, policja, napady, rozboje:
Zasady przyznawania lokali komunalnych


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 3.66
Głosów: 3


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund