Imieniny: Gerarda i Teodora
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  WWWIZYTÓWKI
Proma - Studio Reklamy Wizualnej i technik internetowych.

Parafia św. Benedykta w Warszawie Wawrze - Sadulu

Opieka kardiologiczna przez telefon 24h

Zamów Wwwizytówkę....

  ZDJĘCIA Z NASZEJ GALERII
Zobacz inne fotografie ->
Przemysław Zaboklicki, radny ...

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. BUDECO FiguryFiguryFiguryFigury 6200
2. Teo KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 3311
3. magiczna_dziupla KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 2000
4. Fox KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 1060
5. ArtiW Nowoprzybyli 702
6. zbyszek Nowoprzybyli 700
7. Krzysztofs Nowoprzybyli 510
8. gajos Nowoprzybyli 505
9. vegul Nowoprzybyli 502
10. Janusz Nowoprzybyli 382


Więcej...

  SZANSĄ SELEKTYWNA ZBIÓRKA DOMOWA
Wysłano dnia 31-03-2005 o godz. 23:47:30 przez naczelny
Przegląd prasy lokalnej
 Dzielnicę przykrywa jeszcze śniegowego puchu tren. Już wkrótce śnieg zniknie, a wówczas oczom ukaże się wstydliwa część prawdy o tym, jak mieszkańcy Wawra, szczycący się pięknymi terenami, lasami, nadwiślem, Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, dbają o ochronę naturalnego środowiska.
Na skraju lasku przy zbiegu ul. Cylichowskiej i ul. Mozaikowej śnieg odsłoni stos butelek po wódce, pobocze betonowej ulicy wiodącej przez inny pas lasu, od ul. Patriotów do ul. Mrówczej, upstrzone będzie poszarpanymi przez psy workami, z których wysypywać się będą, jak po ostatnim Bożym Narodzeniu, dziesiątki zużytych pampersów. Głębiej w lesie walać się będą butelki po tzw. wynalazkach i plastikowe kubeczki po tych, którzy tanie trunki piją kulturalniej niż z gwinta. Na pustej, nieogrodzonej posesji ktoś, jak zwykle, zostawi siatkę wypełnioną po brzegi butelkami po... likierach, krajowych i zagranicznych. Wiatr będzie przeganiał wzdłuż torów kolejowych puste woreczki i torby po zakupach. To tylko nieliczne przykłady zaobserwowane przez nas na niewielkim obszarze.


W niektórych punktach dzielnicy, w ramach wiosennej akcji zostaną – jak co roku – ustawione potężne kontenery na odpady tzw. gabarytowe, na niepotrzebne już nikomu lodówki, pralki, telewizory, meble. Zamiast nich do środka trafią zwykłe śmieci, które będą się wylewać z pojemników. Znajdziemy w nich i obok nie tylko odpady z gospodarstw domowych, ale także odpady... poprodukcyjne. Raz w roku odbędzie się “Sprzątanie świata”, w której to akcji wawerczycy nie wezmą udziału, bo po co sobie brudzić ręce. Wraz z wiosną wrócą do zaśmieconej rzeczywistości.
Niby jest obowiązek podpisania umów na wywóz śmieci, obowiązujący gospodarstwa domowe (miesięczny koszt to ok. 25-35 zł), ale – jak szacuje Tadeusz Lewiński, naczelnik wawerskiego Wydziału Ochrony Środowiska – co czwarte uchyla się od tego obowiązku. Niektórzy wywożą śmieci “do Warszawy”, podrzucając je do pojemników na terenie osiedli mieszkaniowych, ale znaczna część kombinuje, jak się śmieci pozbyć i robi to w najmniej elegancki sposób: porzucając, najczęściej pod osłoną zmroku, w lasach, rowach, na pustych posesjach.
W latach, gdy Wawer był gminą, wprowadzono tzw. podatek śmieciowy, a wpływy z niego miały wystarczyć na odbieranie śmieci z każdego gospodarstwa domowego. Okazało się jednak, że wpływy były mniejsze od ponoszonych kosztów.
Dziś słychać, że stołeczna gmina przymierza się do wprowadzenia tzw. selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Na razie Zarząd Oczyszczania Miasta postanowił wprowadzić selektywną zbiórkę w mniejszym zakresie. Dla dzielnicy Wawer podpisał umowę z firmą “Bestja”, na mocy której w różnych punktach ustawiono 21 zestawów po 3 pojemniki każdy do wrzucania osobno opakowań szklanych, plastikowych i papieru. Segregacja przerosła możliwości mieszkańców. Nie odróżniano pojemnika na szkło od pojemnika na papier, do środka wrzucano co popadnie, niektórzy nie zadawali sobie trudu wrzucenia odpadów do środka, więc walały się na przestrzeni wielu metrów wokół. – Selektywna zbiórka odpadów w kilku miejscach nie zdała egzaminu i trzeba ją było w nich zlikwidować. Dotyczy to ul. Nowowiśniowej w Marysinie, punktu przy ul. Kajki przy skrzyżowaniu z ul. V Poprzeczną, ul. Liścienia, ul. Klimontowskiej, pętli autobusowej przy ul. Bysławskiej w Falenicy, w pobliżu sklepu “Serek”, i bazaru w Radości – wyjaśnia Tadeusz Lewicki.
Zdaniem naczelnika należałoby wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, wyposażając gospodarstwa domowe w specjalnie oznakowane, bezpłatnie dostarczane mieszkańcom worki, odbierane bezpłatnie z ustaloną częstotliwością – raz na miesiąc, raz na trzy miesiące. Tylko wtedy istniałaby szansa na to, że opakowania szklane, plastikowe, papier trafiałyby do dalszego przerobu, a nie do lasów, rowów czy na pola.
– Zajęliśmy się tym problemem w grudniu ub.r. – mówi Przemysław Zaboklicki, wiceprzewodniczący wawerskiej komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska. – Jednogłośnie opowiedzieliśmy się za wprowadzeniem w naszej dzielnicy segregacji w gospodarstwach domowych. Nasze stanowisko skierowaliśmy do Biura Ochrony Środowiska oraz Zarządu Oczyszczania Miasta . Jak wiem z relacji pracownika ZOM, Sebastiana Ślusarczyka, podjęte już zostały rozmowy z firmą, która by się podjęła organizacji selektywnej zbiórki odpadów na terenie dzielnicy Wawer, i wiem, że segregacja objęłaby także odpady tekstylne.

Andrzej Murat

źródło: Linia Otwocka


 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Przegląd prasy lokalnej
· Napisane przez naczelny


Najczęściej czytany artykuł o Przegląd prasy lokalnej:
Nowe mieszkania


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 4.5
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund