Imieniny: Aurelii i Władysława
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  WWWIZYTÓWKI
Tanie Pogotowie Komputerowe

Parafia św. Benedykta w Warszawie Wawrze - Sadulu

Opieka kardiologiczna przez telefon 24h

Zamów Wwwizytówkę....

  ZDJĘCIA Z NASZEJ GALERII
Zobacz inne fotografie ->
Sesja Rady Dzielnicy ...

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. BUDECO FiguryFiguryFiguryFigury 6200
2. Teo KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 3311
3. magiczna_dziupla KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 2000
4. Fox KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 1060
5. ArtiW Nowoprzybyli 702
6. zbyszek Nowoprzybyli 700
7. Krzysztofs Nowoprzybyli 510
8. gajos Nowoprzybyli 505
9. vegul Nowoprzybyli 502
10. Janusz Nowoprzybyli 382


Więcej...

  KOMUNALNE KŁOPOTY
Wysłano dnia 23-08-2005 o godz. 23:33:41 przez naczelny
Przegląd prasy lokalnej W dzielnicy Wawer znajduje się 327 budynków komunalnych. Budowany jest jeden nowy, a w planach są dalsze cztery. W zasobach komunalnych mieszka ponad 4700 wawerczyków. Stan techniczny tylko dwóch domów oceniany jest jako bardzo dobry, 75 – jako dobry, 196 – jako zadowalający, a co szóstego– jako zły. Co nie powinno dziwić, jeśli się zważy, że 70 proc. komunalnych zasobów Wawra to domy o konstrukcji drewnianej. Niepokojące jest to, że co trzeciemu grozi pożar, bo albo jest wykonany z materiałów łatwopalnych, albo ma niebezpiecznie złą instalację elektryczną.

- Stan ten spowodowany jest brakiem funduszy na remonty – wyjaśnia Mirosław Urbanowski, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Wawer. Budynki w dobrym stanie to takie, które mają murowaną konstrukcję, sprawne instalacje, będące po kapitalnych remontach. Domy o stanie zadowalającym nie stanowią dla mieszkańców zagrożenia, ale też nie stwarzają komfortu życia, bo np. po wodę trzeba wychodzić z budynku. Te o złym stanie albo już wymagają rozbiórki, albo kwalifikują się do kosztownych remontów kapitalnych. W 2005 r. na remonty dzielnica ma zagwarantowane w budżecie 3 mln zł. Nie jest to dużo, ale warto wiedzieć, że w 2002 r. było na ten cel przeznaczonych zaledwie 180 tys. zł. To tyle, ile w tym roku ma kosztować na przykład wzmocnienie nadproży, wymiana stolarki oraz ocieplenie dwóch budynków takich jak przy ul. Derkaczy 33. Naprawy wymagają dachy, okna, klatki schodowe, orynnowanie, instalacje, przewody kominowe i wentylacyjne. Do wielu budynków trzeba doprowadzić media, wiele należy ocieplić. -Sporo prac remontowych, łącznie z odnowieniem elewacji, wykonano ostatnio. Widać to na przykładzie komunalnych budynków np. przy Patriotów 50 i 102, , Bystrzyckiej 67, Bysławskiej 83, Uroczej 8. Bardzo duże kłopoty są z obiektami zabytkowymi, a tych w Wawrze nie brakuje. Stoi w tej dzielnicy 25 drewnianych domów typu “świdermajer“, które lata świetności mają już dawno za sobą. Niektóre, stojące na prywatnych gruntach, rozpadają się, czego przykładem jest budynek przy Patriotów 171, który pewnego dnia przechylił się i… zsunął z podmurówki. Zanim to nastąpiło, zasłaniał nowy budynek w tyle działki. Inne “zabytki“ płoną. Siedem z wawerskich “świdermajerów“ jest wpisanych na listę zabytków. To drewniaki przy Bystrzyckiej 67, I Poprzecznej 14, IV Poprzecznej 26, Junaków 20, Widocznej 71, Derwida 12 I Strusia 11. Kiedyś musiały być bardzo urokliwe. “Świdermajer“ przy Derwida 12 ma ciekawą bryłę, ozdobne elementy elewacyjne, przeszklone werandy, półokrągło zakończone okna. Lokatorzy, a jest tu 8 mieszkań, mówią, że ma ponad 100 lat. Część okien na werandach zasłonięto, niektóre nieużywane drzwi uszczelniono pianką budowlaną. Gdy jedni z lokatorów chcieli pomalować pokoje i musieli odbić zmurszały tynk, przekonali się, że pod tynkiem są tylko deski zewnętrzne. -Nic dziwnego – mówią – że na ogrzanie mieszkań trzeba spalić w zimie do 3 ton drogiego węgla. Te wydatki powodują, że koszt zamieszkiwania w takim zabytku odpowiada kosztom ponoszonym przez mieszkańców bloków, gdzie są wszystkie wygody. Być może niektórym zabytkom uda się doczekać rewitalizacji, bo dzielnica Wawer ma taki program, a dyrektor ZGN jest jego dzielnicowym koordynatorem. Jak jednak wynika ze wstępnych szacunków, na zrealizowanie dzielnicowego programu rewitalizacji potrzeba by było pond 90 mln zł. Andrzej Murat

 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Przegląd prasy lokalnej
· Napisane przez naczelny


Najczęściej czytany artykuł o Przegląd prasy lokalnej:
Nowe mieszkania


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 5
Głosów: 4


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Tematy związane

Przegląd prasy lokalnej

"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund