Imieniny: Aurelii i Władysława
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  WWWIZYTÓWKI
Proma - Studio Reklamy Wizualnej i technik internetowych.

Tanie Pogotowie Komputerowe

Parafia św. Benedykta w Warszawie Wawrze - Sadulu

Zamów Wwwizytówkę....

  ZDJĘCIA Z NASZEJ GALERII
Zobacz inne fotografie ->
Sesja Rady Dzielnicy Warszawa Wawer ...

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. BUDECO FiguryFiguryFiguryFigury 6200
2. Teo KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 3311
3. magiczna_dziupla KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 2000
4. Fox KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 1060
5. ArtiW Nowoprzybyli 702
6. zbyszek Nowoprzybyli 700
7. Krzysztofs Nowoprzybyli 510
8. gajos Nowoprzybyli 505
9. vegul Nowoprzybyli 502
10. Janusz Nowoprzybyli 382


Więcej...

  ANIN – PAMIĘTAJĄC O GAŁCZYŃSKIM
Wysłano dnia 21-06-2003 o godz. 09:34:24 przez naczelny
Wydarzenia kulturalne Już od 1996 r. mieszkańcy Anina, a zwłaszcza czytelnicy Wypożyczalni nr 87 przy ulicy Trawiastej 10, mają okazję obchodzić wyjątkowe święto, dedykowane pamięci wybitnego poety – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Spotkania wielbicieli jego twórczości odbywają się raz do roku, a już od kilku lat tradycją jest, iż mają one miejsce w pierwszą sobotę czerwca. Gościem specjalnym święta jest Kira Gałczyńska – córka poety. W tym roku, oprócz wspomnień o ojcu, opowiadała zebranym o uroczystościach, jakie miały i będą mieć miejsce w Polsce i za granicami kraju, w związku z obchodami "Roku Gałczyńskiego".


Wszelkie wydarzenia związane z uroczystościami rozpoczęły się od przegłosowania w sejmie wniosku o ustanowienie roku 2003 "Rokiem Gałczyńskiego". Podobno przeciwni temu byli tylko posłowie LPR i PiS. Rzecz jednak okazała się tak oczywista i słuszna (w tym roku mija 50. rocznica śmierci poety), że już w lutym br. prezydent Aleksander Kwaśniewski objął honorowy patronat nad uroczystościami związanymi z obchodami "Roku Gałczyńskiego".
Pani Kira wspomniała o pociągu relacji Warszawa-Szczecin, który ochrzczono nazwiskiem poety, a podczas inauguracyjnej podróży do Szczecina aktorzy Teatru Polskiego z Warszawy przedstawiali fragmenty z "Teatrzyku Zielona Gęś". Afisze ze wspomnianych spektakli do dziś wiszą w "Warsie" tego pociągu. Ponadto Kira Gałczyńska opowiadała o dorocznym spotkaniu w Krakowie, młodzieży uczącej się w szkołach noszących imię Gałczyńskiego. Uczniowie tych szkół przebierają się w kolorowe stroje, przedstawiające postacie z twórczości poety, i defilują w tym barwnym korowodzie pośród miejsc wiążących się z pobytem Gałczyńskiego w Krakowie.
Wyjątkową rewelacją jest trzytomowa książka, wydana z okazji obchodów tegorocznych, a zawierająca korespondencję pomiędzy Gałczyńskim a jego małżonką Natalią. Listy te nigdy nie były opublikowane, a to z powodu prośby Natalii o to, by czytelnicy mogli się z nimi zapoznać dopiero 50 lat po śmierci poety. Epistolografia ta przedstawia najmniej znany okres w życiu poety, mianowicie pobyt Gałczyńskiego w obozie Altengrabow, na terenie III Rzeszy. Oprócz jenieckich listów, w trzecim tomie znalazł się także "Notatnik", który poeta spisywał w ciągu trzech miesięcy roku 1941. Dzięki pięknemu wydaniu i nieprzeciętnej treści książka ta otrzymała nagrodę na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki.
Na pewno bardzo ważną imprezą nie tylko dla upamiętnienia postaci Gałczyńskiego, ale też dla polskiej kultury był zjazd slawistów i polonistów w Neapolu. Na tamtejszym uniwersytecie istnieje Katedra Polonistyki, i właśnie z inicjatywy wykładowców tej katedry odbyła się sesja poświęcona Gałczyńskiemu. Dzięki temu spotkaniu miejsce poety w literaturze europejskiej zostało ściśle oznaczone. Materiały z tej sesji ukażą się w Polsce w drugiej połowie br.
Kira Gałczyńska zapowiedziała, że jeszcze w październiku odbędzie się podobna sesja – w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku oraz w grudniu – na Uniwersytecie Jagiellońskim.
A w najbliższej przyszłości, bo już w lipcu, zostanie wydana płyta z wierszami recytowanymi przez poetę, a we wrześniu odbędzie się impreza pt. "Kraków światową stolicą dorożkarstwa".
Anin równie uroczyście zainaugurował "Rok Gałczyńskiego", gdyż zawiązał się tu komitet osób pragnących upamiętnić miejsce, w którym stał dom zamieszkiwany przez rodzinę Gałczyńskich przed wojną, w którym powstały "Anińskie noce" oraz "Noctes aninenses". Już niedługo miejsce to zostanie upamiętnione symbolicznym kamieniem.

Justyna Górnowicz


 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Wydarzenia kulturalne
· Napisane przez naczelny


Najczęściej czytany artykuł o Wydarzenia kulturalne:
Warsztat Filcowanie wełny (biżuteria)


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 4.5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund