Imieniny: Filipa i Salomei
   STRONA GLÓWNA    ARTYKULY    OGLOSZENIA DROBNE    FORUM    GALERIA ZDJEC    KATALOG WWW    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
  MENU
· Strona Główna
· Tematy
· Wyślij wiadomość
· Katalog www
· Zaproś Sąsiada
· Twoje konto

Ponadto:
· Ogłoszenia drobne
· Wwwizytówki
· System punktowy
· Szukaj
· Kontakt, pytanie

  WWWIZYTÓWKI
Proma - Studio Reklamy Wizualnej i technik internetowych.

Tanie Pogotowie Komputerowe

Parafia św. Benedykta w Warszawie Wawrze - Sadulu

Zamów Wwwizytówkę....

  ZDJĘCIA Z NASZEJ GALERII
Zobacz inne fotografie ->
Sesja Rady Dzielnicy ...

  NAJAKTYWNIEJSI
Użytkownik - Punkty
1. BUDECO FiguryFiguryFiguryFigury 6200
2. Teo KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 3311
3. magiczna_dziupla KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 2000
4. Fox KoniczynkiKoniczynkiKoniczynkiKoniczynki 1060
5. ArtiW Nowoprzybyli 702
6. zbyszek Nowoprzybyli 700
7. Krzysztofs Nowoprzybyli 510
8. gajos Nowoprzybyli 505
9. vegul Nowoprzybyli 502
10. Janusz Nowoprzybyli 382


Więcej...

  WYRĄBUJĘ ŚCIEŻKĘ W BUSZU
Wysłano dnia 25-07-2003 o godz. 13:59:34 przez naczelny

Wywiad "Mieszkanieca" przeprowadzony z Dariuszem GODLEWSKIM, burmistrzem dzielnicy Warszawa Wawer.

- Czy może dawać przyjemność spełnianie funkcji niemal wyłącznie tytularnej, bez realnej możliwości wpływania na bieg spraw w dzielnicy?
- Nie jest tak źle, jakby to mogło wynikać z pytania. Zarząd Dzielnicy Warszawa-Wawer pracuje, wydajemy stosowne uchwały. Gotowi jesteśmy służyć pomocą w wykonywaniu wielu spraw. Faktem jest jednak, że w tym samym budynku urzęduje delegowana przez prezydenta miasta stołecznego osoba, Urszula Tumidalska, która początkowo tytułowana była pełnomocnikiem, teraz 
po prostu jest urzędnikiem, starszym specjalistą. Na mocy delegacji przekazanych jej przez prezydenta podpisuje rachunki, stara się zarządzać dzielnicą.  
Ja sobie powiedziałem: na pewno nie będę jej przeszkadzał, sypał piachu w tryby, prowadził obstrukcje.


Burmistrzem jestem od ponad trzech miesięcy. Przez ponad dwa miesiące cierpliwie obserwowałem co się dzieje, jak coraz dalej odchodzimy od samorządności, jak coraz bliżej jesteśmy władzy ściśle scentralizowanej. Cierpliwie pytałem prawników prezydenta Kaczyńskiego: jaki jest podział prerogatyw? Za co odpowiada burmistrz dzielnicy, a za co prezydent miasta. Pamiętajmy: dzielnica nie ma swoich dochodów, wykonuje budżet uchwalony przez Radę Warszawy i w odpowiedniej części "przekazany" do dzielnicy. Ustawa wskazuje, w których kwestiach władze dzielnicy realizują założenia budżetowe w sposób swobodny, mając za punkt wyjścia dwa parametry główne - a więc określony cel np. dbanie o lokale komunalne i znając kwotę wydatków na to zadanie przeznaczonych. Ale też są zadania, w których mówi się, że cel realizują władze dzielnicy, działając jednak w myśl zasad określonych np. w statucie miasta.
Problem polega na tym, że choć minęło wiele miesięcy, to ten statut nie został uchwalony. Więc nie ma szczegółowych wytycznych, jak pewne sprawy mają być realizowane. Do tego dochodzi specyficzny sposób myślenia o zarządzaniu miastem, prezentowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polega on na przekazywaniu pełnomocnictw konkretnym osobom - najczęściej należącym do jego obozu politycznego - do zrealizowania danych zadań. Tak się dzieje we wszystkich dzielnicach Warszawy, nie tylko w Wawrze. Jest burmistrz, który z teoretycznie podległych mu spraw realizuje tylko część, a reszta wykonywana jest przez pełnomocników prezydenta. Proszę sobie wyobrazić, że takich pełnomocnictw prezydent wydał około 3,5 tysiąca - dotyczą one spraw ważnych i błahych typu, że osobą odpowiedzialną ustawienia kontenera na śmieci czyni się pana Iksińskiego. Przez prezydenta jestem więc traktowany w zasadzie jak wszyscy burmistrzowie, tyle, że w najbardziej drastycznej formie. W Wawrze władze dzielnicy prezydent zastąpił osobą działającą na podstawie jego pełnomocnictw.

- A co należy do Pana prerogatyw?
- Tu ustawa mówi jasno, tyle, że prezydent ją ignoruje. Tworząc fakty dokonane zawłaszcza kolejne terytoria. Także te, za których wykonanie wyłącznie powinny odpowiadać władze dzielnicy. Jak już mówiłem - zwracałem się do prawników prezydenckich: określcie jasno, za co wyłączną odpowiedzialność przejmuje prezydent miasta, a co nadal pozostaje domeną dzielnicy. Odpowiedzi nie było. Sytuacja jest płynna, a prezydent stara się dyktować warunki tej gry. 
Od miesiąca przestałem się temu przyglądać biernie. Każde wtargnięcie prezydenta na tereny - w myśl prawa - zastrzeżone dla plenipotencji władz dzielnicowych oprotestowuję, kierując skargi do organów kontrolnych i nadrzędnych.
- Samotny szeryf?
- Nie, nie. Po cichu kibicuje mi wiele osób, w tym i burmistrzowie innych dzielnic. Przecież ja - po części - działam także w ich imieniu, wyrąbuję ścieżkę w buszu, tak, by i innym łatwiej było po niej iść. Sytuacja w Warszawie zmierza bowiem w fatalnym kierunku: wielkiej centralizacji władzy. A kto wiele obejmuje, ten mało ściska, bo po prostu nie da się rządzić tak skomplikowanym organizmem za pomocą pełnomocnictw. To my w Wawrze wiemy, kto potrzebuje pomocy socjalnej, z której strony zacząć 

remont ulicy, by praca była racjonalnie wykonana, to my wiemy, jak podzielić pieniądze na akcję letnią, a nie prezydent miasta, który nawet nie wie, gdzie ulica leży... Już nie mówiąc o takich kuriozalnych faktach jak to, że tygodniami nie ma komu podpisać urlopu dla kierowniczki osiedlowego domu kultury, bo z decyzji prezydenta wynika, że tylko on to może zrobić.
Wszyscy wyczuwają bezsens tej sytuacji, więc pismo krąży po Warszawie, aż w końcu rzeczywiście trafia na biurko prezydenta. Tyle, że termin urlopu już dawno minął.
- To ma sens, trwanie Pana na stanowisku burmistrza?
- Ma, bo wierzę, że sytuacja się zmieni. Żałuję tylko, że nie byłem burmistrzem wcześniej, gdy zmieniał się ustrój Warszawy. Już wtedy, trzeba było bronić granic samorządności dzielnicowej, bo potem proces zawłaszczania prerogatyw przez prezydenta Warszawy zaszedł tak daleko, że już trudno bez radykalnych cięć go odwrócić.


 
  POKREWNE LINKI
· Więcej o Przegląd prasy lokalnej
· Napisane przez naczelny


Najczęściej czytany artykuł o Przegląd prasy lokalnej:
Nowe mieszkania


  OCENY ARTYKUŁU
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  OPCJE

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"User's Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
   STRONA GLÓWNA    KONTAKT    POLITYKA PRYWATNOSCI    FORUM    LOGOWANIE    REJESTRACJA  
LSI - LOKALNE SERWISY INFORMACYJNE
COPYRIGHT © 1992-2006

www.bemowo.pl | www.sadyba.waw.pl | www.targowek.pl | www.wawer.waw.pl | www.zoliborz.waw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund