Cały Wawer szuka oszusta
Data: 16-09-2004 o godz. 15:17:44
Temat: z Życia Warszawy


Policja, listonosze i Centrum Pomocy Społecznej walczą z bandytą grasującym od tygodni

On nie ma sumienia, przystawił mi nóż do pleców i zerwał mi z palca obrączkę, którą nosiłam od prawie 50 lat - wspomina ze łzami w oczach mieszkanka Wawra okradziona przez wyjątkowo podstępnego oszusta.Od kilku tygodni policjanci z Wawra poszukują młodego mężczyzny, który okrada mieszkańców dzielnicy. Do akcji przeciwko oszustowi włączyli się listonosze, którzy roznoszą ulotki ostrzegające przed atakiem bandyty. - Sposób działania oszusta jest prawie zawsze taki sam. Wzbudza w swoich ofiarach współczucie, ludzie chcą mu pomóc. Ufają mu - mówi sierż. sztab. Adam Borek, naczelnik sekcji prewencji komisariatu w Wawrze.Wybiera starsze osoby

Po raz pierwszy złodziej "uderzył" 23 sierpnia. Przed godz. 17 zapukał do drzwi starszego małżeństwa. Podał się za syna sąsiadki i poprosił o skorzystanie z telefonu. Chciał zadzwonić do szpitala do babci, żeby powiedzieć jej, że zabiera ją do innej placówki. Po rzekomo skończonej rozmowie zapytał właścicielkę mieszkania, czy mogłaby mu pożyczyć 100 złotych, bo będzie musiał zapłacić za przewóz babci. Kobieta bez wahania wyjęła portfel i wyjęła z niego 100 zł. W pewnym momencie młodzieniec poprosił o szklankę herbaty. Gospodyni wyszła i zostawiła w pokoju oszusta ze swoim niewidomym mężem. Złodziej bez skrupułów wykorzystał to i zabrał portmonetkę, w której było prawie 3 tys. zł.

Dokładnie trzy dni później młody złodziej pojawił się w innym mieszkaniu. Tym razem jako Piotr, sąsiad z góry. Ponownie opowiedział historyjkę o chorej babci i poprosił o skorzystanie z telefonu. Podczas rozmowy zauważył, że na szafce leży portfel. Właścicielkę mieszkania poprosił o waciki dla chorej babci. Kiedy wyszła po nie do łazienki, oszust wziął portfel, w którym był tysiąc złotych i ulotnił się. Taki schemat powtórzył się jeszcze dwa razy. - Zawsze był doskonale przygotowany, umiał odpowiednio poprowadzić rozmowę. Nigdy do tej pory nie powinęła mu się noga, ale do czasu - mówi Adam Borek.

Przyłapany staje się brutalny

Piątego września w niedzielę złodziej za cel obrał sobie mieszkankę ul. Korkowej. - Był bardzo grzeczny, inteligentny. Powiedział, że jest wnuczkiem sąsiada - opowiada jedna z okradzionych pań, która chce pozostać anonimowa. Kiedy powiedział, że musi zadzwonić po pogotowie do chorej babci, wzbudził tym podejrzenia naszej bohaterki. - Przecież żona sąsiada nie żyje od kilku lat, powiedziałam do niego. Ale ten złodziej powiedział, że chodzi o jego drugą babcię. No i mu uwierzyłam - mówi mieszkanka ul. Korkowej. Oszust zaczął dzwonić po pogotowie. Później poprosił o herbatę, kanapki dla babci i prześcieradło. Kiedy właścicielka mieszkania wyszła do kuchni, mężczyzna zaczął grzebać jej w torebce.

 - Zobaczyłam jak to robi i zaczęłam krzyczeć. Wtedy popchnął mnie, po prostu rzucił jak piłkę. Zabrał mi z szafki kopertę z pieniędzmi i moją obrączkę. Miałam ją na palcu 48 lat - mówi roztrzęsiona ofiara. - Kazał mi się zamknąć, miał chyba pistolet, a na pewno nóż, bo groził mi nim, że jak się nie uciszę, to wbije mi go w plecy - dodaje.

Wszyscy poszkodowani zgłosili się na policję. - Są to starsze osoby w wieku 70-80 lat, schorowane. Ludzie ci chcieli pomóc potrzebującemu, a okazało się, że on ich oszukał - mówi kom. Jarosław Gałązka, zastępca komendanta komisariatu w Wawrze. Policjanci z Wawra postanowili dotrzeć do osób, które mogłyby paść ofiarą oszusta.

Wspólna akcja

 - We współpracy z Centrum Pomocy Społecznej wydrukowaliśmy 800 ulotek ostrzegających przed oszustami, a dzięki pomocy poczty udało się je dostarczyć do naszych mieszkańców - mówi sierż. sztab. Adam Borek. - Są już efekty, ludzie zaczęli zwracać uwagę na podejrzane osoby i natychmiast nas o tym informują - dodaje Borek. Policjanci stworzyli portret pamięciowy bandyty. Jest to młody mężczyzna w wieku 20-23 lat, szczupły, ma ok 175 cm wzrostu, ciemne, krótkie włosy.Artykuł jest z LSI Wawer
http://www.wawer.waw.pl/beta

Adres tego artykułu to:
http://www.wawer.waw.pl/beta/modules.php?name=News&file=article&sid=219