Wawerskie Archiwum X
Data: 07-11-2004 o godz. 10:07:11
Temat: z Życia Warszawy


Gdzie się podziały kontrowersyjne pozwolenia na budowę?

O Wawrze znów głośno. Tym razem w dzielnicy zaginęło archiwum pozwoleń na budowę wydanych w 2000 i 2001 r. Wiele z tych pozwoleń to prawne buble, którymi interesują się sądy.

Przemysław Zaboklicki, radny UPR z Wawra, o zaginięciu dokumentów dowiedział się z pokontrolnego raportu warszawskiego Ratusza. - To tym bardziej szokujące, że w ubiegłych latach w Wawrze było wiele nadużyć przy wydawaniu pozwoleń na budowę - mówi. - Skoro papiery zaginęły, zabraknie dowodów.Fatalne zaskoczenie

Przykładów wątpliwych pod względem prawnym inwestycji w Wawrze nie trzeba długo szukać. Z 46 pozwoleń na budowę, skontrolowanych przez Ratusz, w 18 stwierdzono nieprawidłowości.

Głośno było m.in. o inwestycji przy ul. Poprawnej, gdzie miał powstać dom jednorodzinny. Okazało się, że zamiast niego zaczęto tam budować blok mieszkalny. Sprawa trafiła do sądu. Jaki będzie jej finał, skoro zaginęły ważne dokumenty - nie wiadomo. - To fatalna informacja - mówi Andrzej Bittel, pełnomocnik prezydenta stolicy, który sprawuje faktyczną władzę w dzielnicy.

Liczą jeszcze na teczki

O zniknięciu archiwum dowiedział się od reporterów ŻW. - Dokumentację trzeba będzie odtworzyć. Mam nadzieję, że nie zniknęły teczki z dokumentacją poszczególnych spraw, które były przechowywane odrębnie. Ciekawe też, co stało się z samymi pozwoleniami. Albo zapodział je gdzieś nieodpowiedzialny urzędnik, albo było to celowe działanie - spekuluje Andrzej Bittel. - Może ktoś chciał po prostu ukryć swój błąd, a może zataić coś gorszego, na przykład dowody korupcji - dodaje.

Stanisław Ilkowski (Platforma Obywatelska), burmistrz Wawra w latach 2000-2002, też nie wiedział o zniknięciu dokumentów.

Trzeba znaleźć winnych

- Trudno mi to teraz komentować - mówi były burmistrz. - A co do błędnych pozwoleń na budowę, trzeba znaleźć winnych i pociągnąć ich do odpowiedzialności.
źródło: Życie Warszawy

Artykuł jest z LSI Wawer
http://www.wawer.waw.pl/beta

Adres tego artykułu to:
http://www.wawer.waw.pl/beta/modules.php?name=News&file=article&sid=227