Szpital z Międzylesia liczy euro
Data: 23-12-2004 o godz. 09:29:05
Temat: z Życia Warszawy


W Szpitalu Kolejowym, który nie czekając na unijną pomoc rozpoczął remont, odetchnęli z ulgą. Bruksela zdecydowa-ła, że dofinansuje prace.

W szpitalu poszli na całość. Złożyli wnioski o dofinansowanie na prawie 45 mln zł. Po drugie zaryzykowali: zaczęli pilne remonty, nie wiedząc nawet, czy Unia da im na cokolwiek. Wnioski okazały się poprawnie wypełnione i z sensem. Wszystkie zostały ocenione pozytywnie przez unijnych specjalistów.Na razie szpital dostał około 6 mln zł - na sfinansowanie dwóch wniosków, które zostały złożone najwcześniej, bo w lipcu. Dzięki nim w Międzylesiu zmodernizowano oddział intensywnej terapii i salę operacyjną oraz zamówiono supernowoczesny angiograf - urządzenie do badania żył i tętnic.

Na co zostaną przeznaczone pozostałe miliony, o ile zostaną przyznane Międzylesiu? - Chcemy zmodernizować szpital, przystosować budynki z lat 60. do współczesności - mówi dyrektor Jarosław Rosłon.

W placówce zachodzi wiele zmian. Od stycznia zostanie zmieniony także szyld. Zamiast Szpitala Kolejowego powstanie Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. Dyrektor Rosłon chce, by jego placówka słynęła z wysokiego poziomu oddziałów urologii, nefrologii, kardiologii i neurologii.

Na razie wysiłków tych nie dostrzega jednak Narodowy Fundusz Zdrowia. - Przyszłoroczne kontrakty nie są większe od tegorocznych. Mając nowoczesny sprzęt i większe możliwości, zapewne szybko skończą mi się pieniądze na leczenie - prognozuje dyr. Rosłon. Szpital w Międzylesiu rozlicza się już z otrzymanych euro, inni dopiero czekają na rozpatrzenie wniosków.

Konkurencja jest spora, o euro zabiega aż 95 placówek. Złożyły one wnioski na niemal pół miliarda złotych. Już wiadomo, że z gry wypadły dwa warszawskie szpitale - Bielański i dziecięcy przy Kopernika. Jak już pisaliśmy, powód porażki jest banalny.

Szpital Bielański spóźnił się ze złożeniem dokumentacji pół godziny, Warszawski Szpital dla Dzieci wysłał dokumentację pocztą, ale ta została dostarczona marszałkowi województwa za późno. O kolejne dotacje szpitale mogą się ubiegać najwcześniej w 2007 roku.Artykuł jest z LSI Wawer
http://www.wawer.waw.pl/beta

Adres tego artykułu to:
http://www.wawer.waw.pl/beta/modules.php?name=News&file=article&sid=244