Pogardzili pieniędzmi mieszkańców
Data: 04-03-2005 o godz. 10:48:06
Temat: Przegląd prasy lokalnej


100 tys. zł chcieli przeznaczyć mieszkańcy ul. Pomarańczowej na budowę części jezdni. Okazało się, że nie mogą tego zrobić i urzędnicy odesłali ich z kwitkiem. Tymczasem władze miasta chcą obciążyć warszawiaków podatkiem gruntowym. Twierdzą, że potrzebują pieniędzy na... infrastrukturę.


Właściciele domów przy ul. Pomarańczowej chcieli w części sfinansować budowę nawierzchni drogi, przy której mieszkają. Zrzeszyli się w komitecie, który został zarejestrowany. Zadeklarowano wpłaty na ten konkretny cel.

- Złożyliśmy propozycję w urzędzie dzielnicy, ale poinformowano nas, że nie możemy uzyskać dofinansowania z budżetu miasta - mówi przewodniczący komitetu Tadeusz Wiśniewski.

Komitet zrzesza właścicieli 32 posesji. Każdy chciał przeznaczyć na inwestycję ok. 3 tys. zł, czyli w sumie ok. 100 tys. zł. Resztę miała dać dzielnica.

Dobra wola mieszkańców rozbiła się o niemoc wawerskich urzędników. - Nie jest to kwestia naszej złej woli, ale komitet nie ma osobowości prawnej, więc współpraca z nim nie jest możliwa - mówi Andrzej Bittel, pełnomocnik prezydenta w Wawrze. - Nie ma ustawy, która zezwalałaby nam na współpracę z komitetami mieszkańców. Nawet gdyby mieszkańcy ul. Pomarańczowej zrzeszyli się w stowarzyszeniu, też nie mieliby gwarancji, że dostaną dofinansowanie. Wtedy bowiem musiałby odbyć się konkurs i mogłyby w nim wziąć udział także inne stowarzyszenia - tłumaczy.

Przedstawiciele komitetu powołują się na uchwałę byłej gminy Wawer, która nie tylko dopuszczała możliwość współpracy z komitetami społecznymi, lecz także ustalała dokładne jej zasady.

Tymczasem to samo miasto, które nie chce pieniędzy mieszkańców, zastanawia się, czy nie wprowadzić tzw. opłat adiacenckich. Byłyby to jednorazowe wpłaty uiszczane przez właścicieli działek, których wartość wzrosła po wybudowaniu infrastruktury.Artykuł jest z LSI Wawer
http://www.wawer.waw.pl/beta

Adres tego artykułu to:
http://www.wawer.waw.pl/beta/modules.php?name=News&file=article&sid=255