Anin – pamiętając o Gałczyńskim
Data: 21-06-2003 o godz. 09:34:24
Temat: Wydarzenia kulturalne


Już od 1996 r. mieszkańcy Anina, a zwłaszcza czytelnicy Wypożyczalni nr 87 przy ulicy Trawiastej 10, mają okazję obchodzić wyjątkowe święto, dedykowane pamięci wybitnego poety – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Spotkania wielbicieli jego twórczości odbywają się raz do roku, a już od kilku lat tradycją jest, iż mają one miejsce w pierwszą sobotę czerwca. Gościem specjalnym święta jest Kira Gałczyńska – córka poety. W tym roku, oprócz wspomnień o ojcu, opowiadała zebranym o uroczystościach, jakie miały i będą mieć miejsce w Polsce i za granicami kraju, w związku z obchodami "Roku Gałczyńskiego".


Wszelkie wydarzenia związane z uroczystościami rozpoczęły się od przegłosowania w sejmie wniosku o ustanowienie roku 2003 "Rokiem Gałczyńskiego". Podobno przeciwni temu byli tylko posłowie LPR i PiS. Rzecz jednak okazała się tak oczywista i słuszna (w tym roku mija 50. rocznica śmierci poety), że już w lutym br. prezydent Aleksander Kwaśniewski objął honorowy patronat nad uroczystościami związanymi z obchodami "Roku Gałczyńskiego".
Pani Kira wspomniała o pociągu relacji Warszawa-Szczecin, który ochrzczono nazwiskiem poety, a podczas inauguracyjnej podróży do Szczecina aktorzy Teatru Polskiego z Warszawy przedstawiali fragmenty z "Teatrzyku Zielona Gęś". Afisze ze wspomnianych spektakli do dziś wiszą w "Warsie" tego pociągu. Ponadto Kira Gałczyńska opowiadała o dorocznym spotkaniu w Krakowie, młodzieży uczącej się w szkołach noszących imię Gałczyńskiego. Uczniowie tych szkół przebierają się w kolorowe stroje, przedstawiające postacie z twórczości poety, i defilują w tym barwnym korowodzie pośród miejsc wiążących się z pobytem Gałczyńskiego w Krakowie.
Wyjątkową rewelacją jest trzytomowa książka, wydana z okazji obchodów tegorocznych, a zawierająca korespondencję pomiędzy Gałczyńskim a jego małżonką Natalią. Listy te nigdy nie były opublikowane, a to z powodu prośby Natalii o to, by czytelnicy mogli się z nimi zapoznać dopiero 50 lat po śmierci poety. Epistolografia ta przedstawia najmniej znany okres w życiu poety, mianowicie pobyt Gałczyńskiego w obozie Altengrabow, na terenie III Rzeszy. Oprócz jenieckich listów, w trzecim tomie znalazł się także "Notatnik", który poeta spisywał w ciągu trzech miesięcy roku 1941. Dzięki pięknemu wydaniu i nieprzeciętnej treści książka ta otrzymała nagrodę na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki.
Na pewno bardzo ważną imprezą nie tylko dla upamiętnienia postaci Gałczyńskiego, ale też dla polskiej kultury był zjazd slawistów i polonistów w Neapolu. Na tamtejszym uniwersytecie istnieje Katedra Polonistyki, i właśnie z inicjatywy wykładowców tej katedry odbyła się sesja poświęcona Gałczyńskiemu. Dzięki temu spotkaniu miejsce poety w literaturze europejskiej zostało ściśle oznaczone. Materiały z tej sesji ukażą się w Polsce w drugiej połowie br.
Kira Gałczyńska zapowiedziała, że jeszcze w październiku odbędzie się podobna sesja – w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku oraz w grudniu – na Uniwersytecie Jagiellońskim.
A w najbliższej przyszłości, bo już w lipcu, zostanie wydana płyta z wierszami recytowanymi przez poetę, a we wrześniu odbędzie się impreza pt. "Kraków światową stolicą dorożkarstwa".
Anin równie uroczyście zainaugurował "Rok Gałczyńskiego", gdyż zawiązał się tu komitet osób pragnących upamiętnić miejsce, w którym stał dom zamieszkiwany przez rodzinę Gałczyńskich przed wojną, w którym powstały "Anińskie noce" oraz "Noctes aninenses". Już niedługo miejsce to zostanie upamiętnione symbolicznym kamieniem.

Justyna GórnowiczArtykuł jest z LSI Wawer
http://www.wawer.waw.pl/beta

Adres tego artykułu to:
http://www.wawer.waw.pl/beta/modules.php?name=News&file=article&sid=84