Chcesz rodzić? to za Wisłę!
Data: 12-07-2003 o godz. 10:22:39
Temat: Z Super Expressu


 
Likwidacja oddziałów położniczo-ginekologicznych w Szpitalu Praskim i Kolejowym to pomysły dyrekcji na ich restrukturyzację
Jeśli plan się powiedzie, na prawym brzegu Wisły pozostałby tylko jeden oddział ginekologiczno-położniczy w Szpitalu Bródnowskim, po lewej zaś jedenaście!

- 3 lata temu oddział ginekologiczny i położniczo-noworodkowy połączono - opowiada profesor Jerzy Rudźko, ordynator oddziału w Centralnym Szpitalu Kolejowym w Międzylesiu.

Jego zdaniem, pomysłodawcą tych zmian był ówczesny wicedyrektor, a dziś dyrektor szpitala, Jarosław Rosłon. Teraz chce on likwidacji oddziału, bo... nie spełnia on standardów sanitarno-epidemiologicznych i przynosi straty.

Rok temu na świat przyszło tutaj 540 dzieci. Pielęgniarki i pacjentki oddziału zebrały już 1,5 tysiąca podpisów pod petycją, domagając się pozostawienia oddziału.Podobny pomysł powstał też w Szpitalu Praskim. Powód? Oddział przynosi straty. - O pomyśle dyrekcji dowiedzieliśmy się w maju - mówi dr Władysław Fidziński, ordynator oddziału. Rocznie trafia tutaj 2,6 tys. pacjentek, w tym na położnictwo 800.

- Pozytywnie mógłbym ewentualnie zaopiniować likwidację oddziału położniczego w szpitalu w Międzylesiu, ale pod warunkiem pozostawienia ginekologii. Nie wyobrażam sobie jednak likwidacji oddziału w Szpitalu Praskim - mówi prof. Andrzej Staszewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim (organ założycielski szpitala w Międzylesiu) i Urzędzie Miasta (organ założycielski Szpitala Praskiego) trwają dyskusje i analizy, który oddział jest bardziej potrzebny. Od urzędników zależy bowiem ostateczna decyzja.

Przyszłym matkom pozostaje nadzieja, że decyzję będzie podejmować kobieta.


Aneta Styrnik


Artykuł jest z LSI Wawer
http://www.wawer.waw.pl/beta

Adres tego artykułu to:
http://www.wawer.waw.pl/beta/modules.php?name=News&file=article&sid=92